Banyodaki Kötü Kokuyu Giderme Yolları

Banyodaki Kötü Kokuyu Giderme Yolları

Banyolarımızı ne kadar temiz ve hijyenik tutarsak tutalım bazı durumlarda sebepsiz yere kullanılmayan banyolarda bile istenmeyen kokular meydana gelebilmektedir. Bunun pek çok nedeni olabileceği gibi basit çözümler üreterek banyoda koku problemi aşılabilir. Öncelikle ilk olarak yapmamız gereken banyoda koku yaratan asıl nedenin ne olduğunu bulmaktır.

banyoda-kotu-koku-nasil-giderilir

Banyoda Kötü Koku Neden Olur

* İlk olarak bankoda koku yaratan ilk faktör banyo su borularında meydana gelen tıkanıklıklardır. Su giderlerinin tıkalı olması sonucu sular gerektiği gibi kolayca tahliye edilemez ve bu nedenle biriken sular zamanla istenmeyen kokulara neden olur. Bunu anlamanın tek yolu musluğu açtığınızda suyun gidiş hızıdır, su çok hızlı şekilde gidiyor ve birikmiyorsa tıkanıklık yok demektir, ancak su açıkken birikiyor ve yavaş yavaş gidiyorsa su birikiyor ve banyoda koku problemi bu nedenle oluyor demektir.

banyoda-kotu-koku-probemi

Banyodaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir

* Öncelikle lavabonuzda ufak çaplı bir tıkanıklık söz konusu ise geleneksel yöntemimiz olan lavabo pompalarını kullanarak tıkanıklığı açmayı denemelisiniz, zaten daha geniş çaplı bir probleminiz varsa açılmayacak ve diğer çözümleri o zaman deneyeceksiniz.

* Tıkanıklık klozette ise bu kez gider açma tellerinden yararlanabilirsiniz, bu teller çok kolay kullanımlı ve işe yarayan araçlardır.

* Ancak yukarıcaki yöntemler giderlerin açılması için yeterli gelmediyse problem daha büyük demektir ve bu aşamada artık kimyasal malzemelerden yardım alacağız. Öncelikle marketlerde satılan kimyasal lavobo açıcı tozlardan alıyoruz ve kullanma talimatında belirtildiği şekilde tıkalı giderlerimize uyguluyoruz. Ancak bu tarz ürünler pek önerilmemekte, bazı durumlarda tıkanıklığın sebebi saçlar ve naylon malzemeler ise bu çözeltiler iyice jöle kıvamı alarak plastikleşmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle en son çare olarak bu kimyasal maddeleri kullanmanızı öneriyoruz.

* Yukarıda uyguladığımız yöntemler işe yaramayacak olursa problemin çözümü çok daha zor olacak gibi görünüyor ve bu noktada artık profesyonel destek almak gerekiyor. Çağıracağınız bir tesisatçı problemin kaynağını kolaylıkla bulacaktır ancak genellikle bu gibi durumlarda tesisatın yapısı ile ilgili problemler olduğundan genellikle zeminin kırılarak tesisatın açığa çıkarılması gerekebilir.

Not: Genellikle banyolarda meydana gelen kötü kokular tıkanıklık sonucu meydana gelmektedir ancak tesisat yapısında bozukluklar ve tesisatta kullanılması gereken bazı malzemelerin eksik kullanılması banyoda koku problemi oluşturabilir. Ancak tıkanıklık haricinde gerçekleşmiş olan problemlerin giderilmesi teknik ekipman ve bilgi gerektireceği için, basit tıkanıklıklara bağlı olarak görülen banyoda koku sorunu sizin giderebileceğiniz bir problem değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir