Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Son dönemlerde bebek odası dekorasyon fikirleri ile ilgili pek çok farklı yazı yayınladık ancak sizden gelen talepler üzerine bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır ve ne gibi ihtiyaçların olduğunu birlikte inceleyelim. Öncelikle bebek odası dekorasyonunun anne ve babalar için ne kadar özel bir durum olduğunu unutmamak gerekiyor, ancak anne ve babalar abartıdan uzak seçimlerde bulunmalı ve minimalist sade dekorasyonlara yönelmelidir.

Bebek Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

* Öncelikle bebek odası dekorasyonu düzenlenirken en önemli faktör güvenliğin sağlanmasıdır. Güvenli ve bebeği tehlikelerden uzak tutacak düzenlemeler yapıldıktan sonra bebeğin rahatı ve konforunun sağlanması gerekiyor.

* Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için güneş ışıklarının odasını doğrudan görmesi gerekiyor, bu nedenle perde seçimi yapılırken camın tamamını kapatacak ve güneş ışınlarını engelleyecek perdeler seçilmemelidir. Ancak bebeğinizin gözlerine direk olarak temas edecek şekilde güneş ışınlarının gelmesine engel olmalısınız. Buna ek olarak bebeğinizin odasını günde 2 kez kısa süreliğine havalandırmalı ve temiz hava akışını sağlamalısınız.

* Bebek odası dekorasyonu için ilginç fikirler üretmek genellikle temizlenmesi açısından zorlukları beraberinde getirecektir. Bebek odaları için seçilebilecek en doğru tercih kolay temizlenebilen minimalist ve sade mobilyalardır. Bu sayede bebeğinizin odasını düzenlemek için günün büyük bir kısmını ayırmak yerine, çok daha kısa sürede temizleyerek kalan vaktinizi bebeğinize ayıra bileceksiniz.

* Bebek odası dekorasyonu halı seçimi için özellikle çok uzun tüylü halı modellerinden uzak durmalısınız, bazı halı modelleri çok fazla toz tanesi üretir ve bu tozları gözümüzle göremeyebiliriz, ancak bu toz tanecikleri biz yetişkin bireylere zarar vermezken minik bebeklerimiz üzerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle bebek odası dekorasyonu halı seçimi için özellikle bebekler için üretilmiş kısa tüylü ve kolay yıkanabilen halılar kullanılmalıdır. Halılarımızın alt kısmında kalan zemin kaplamasında ise kolay temizlenebilen laminant parkeleri tercih edebilirsiniz.

* Bebeğinizin odasında bulunan eşyaların sivri köşelere sahip olmamasına özen göstermelisiniz, bebekler sürekli hareket halinde oldukları için sivri köşeli eşyalara çarparak kendilerine zarar verebilirler. Ayrıca bebek odası dekorasyonu için kullanılan eşyaların ahşap gibi doğal malzemeler kullanılarak üretilmesi en sağlıklı seçim olacaktır.

* Son olarak bebek odası dekorasyonu için seçilecek aydınlatma seçeneklerinin bebekler için korumalı modeller olması gerekiyor, abajur ve gece lambaları bebeklerin uzanamayacağı yerlerde bulunmalı, avizeler ise düşebilme ihtimali göz önünde bulundurularak hafif modellerden seçilmelidir.

Bebek Odası Dekorasyonu Örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir