Binalarda Isı Yalıtımı ve Önemi

Binaların özellikle kış aylarında en çok ihtiyacı olan donanım ısı yalıtımı olarak bilinmektedir. Kış aylarında binalarımızı ısıtırız ve bu ısının uzun süre etkisini göstermesini isteriz, ancak ısı yalıtımı doğru yapılmamış olan binalarda hem dışarıdan yoğun miktarda soğuk hava eve girer hem de evimizde ısınma yöntemleri ile oluşturduğumuz sıcaklık kolaylıkla evimizi terk eder.

Isı yalıtımı ve önemi konusunda sizler için soru cevap şeklinde bir inceleme gerçekleştirdik sizlerde aklınıza takılan konuları yorumlar kısmından bize ileterek cevaplarını alabilirsiniz.

binalarda-isi-yalitimi-ve-onemi

Isı Yalıtımı Nedir?

Isı yalıtımı doğru şekilde uygulandığında minimum düzeyde uygulanan sıcaklık derecelerinin evlerin içerisinde çok uzun süre kalabildiği ve dışarıdaki soğuk havanın içeriye girmediği bilinmektedir. Isı yalıtımı binaların kaba inşaatı bittikten sonra binanın yüzeyine uygulanan çeşitli malzemeler sayesinde binanın soğuk ve sıcağa karşı korumasının sağlanması işlemidir. Özellikle son dönemlerde devlet tarafından belirlenen bazı standartlar doğrultusunda tüm evlerde ısı yalıtımı uygulanmak zorundadır.

binalarda-isi-yalitimi

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

* Isı yalıtımı yapılırken kullanılan malzemeler genellikle düşük ısı geçirgenliğine sahip olan ve kuvvetli oranda yalıtım sağlayan malzemelerdir.

* Genellikle evlerimizde zemin kaplamalarının altına, çatı bölgelerine ve duvarlara uygulanan bir yöntemdir.

* Bunun dışında evlerin pencerelerine de ısı yalıtımı uygulanabilmektedir. Camlarımızı özel yalıtım ile kaplı camlardan seçecek olursak pencerelerimiz de ısı yalıtımını saplamış oluruz.

isi-yalitimli-pencere

* Isı yalıtımı genellikle binalarımız kaba inşaat durumundayken bina dışından uygulanan bir yöntemdir ancak zamanında yapılmamış veya yetersiz kalan ısı yalıtımları için evlerimizin içerisinden de ısı yalıtımı yapılabilmektedir.

* Son olarak evlerimizde kullanmakta olduğumuz ve ısınmayı sağlayan peteklere giden tesisat borularının da ısı yalıtımına uygun olarak seçilmesi sıcaklığın dağılmasını engelleyecektir.

Binalarda Isı Yalıtımı Faydaları?

* Kış aylarında ısınmak isteriz, yaz aylarında ise serinlemek isteriz hal böyle olunca her mevsimde ısınma ve soğutma amacıyla masrafımız olur, doğru ısı yalıtımı uygulandığı sürece bu harcamalarımızda yarı yarıya tasarruf etmiş oluruz.

* Buna ek olarak ısınma masraflarımızın azalması demek daha az yakıt tüketmemiz anlamına gelir, bu durumda çevreyi daha az kirletmiş oluruz ve gaz emisyonumuz daha düşük olur.

* Bu durum ülkeler arası enerji satışı üzerinde çok büyük etki gösterir ve az enerji tüketimi ülkelerin dışa bağımlılığını azaltarak ekonomiye katkı sağlar, bu nedenle genellikle devletlerin hazırlamış olduğu ısı yalıtımı yönetmeliğine uygun şekilde ısı yalıtımı yapılmalıdır.

* Diğer yandan duvarlarda ve evin içerisinde oluşabilecek küf gibi istenmeyen durumlar ısı yalıtımı ile kolaylıkla önlenmiş olur.

* Son olarak doğru bir ısı yalıtımı binamızın iskeleti üzerinde koruyucu etki sağlar ve dışarıdan gelen yıpratıcı etkilerin iskeleti zamanla yıpratmasını engeller, bu sayede doğal afetlere karşı binamız çok daha dayanıklı olarak korunmuş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir