Doğal Ahşap Mobilya Tasarımı

Son yılların en önemli mobilya akımlarından bir tanesi ham ahşap mobilya üretimi olarak dikkati çekiyor. Ham ahşap mobilya derken kesinlikle üzerinde formunu değiştirecek bir işlem uygulanmamış ve düzeltmeler yapılmamış doğal ahşap mobilya modelleri hakkında konuşuyoruz. Bu ürünler özel tasarıcıların ilgi odağı oldu ve genellikle doğada kurumuş ağaçlar bulunarak bu kuruyarak artık yaşam fonksiyonlarını kaybetmiş ağaçlardan üretiliyor.

Örnek vermek gerekirse ceviz ağacı gövdesinden masa tasarımı yapılabiliyor. Tek yapmak gereken ağacın yan kesit şeklinde profillerinin alınması ve üzerine koruyucu ve cila işlemleri uygulandıktan sonra, uygun metal veya ahşap ayaklarla montajı yapılarak satışa sunulmasıyla meydana geliyor. Doğal ahşap mobilya akımı daha çok endüstriyel mobilya üretimi ile bağdaştırılmış ve birarada üretiliyor.

Örneğin ham ahşaptan üretilmiş olan bir sehpahanın ayaklarına fabrikasyon endüstriyel metal tekerlekler eklenebiliyor. Bu sayede daha özgür ve doğal bir görünüm ortaya çıkıyor. Ham ahşap mobilya üretiminde genellikle simetrik ahşap parçaların kullanılması tercih edilmiyor, aksine büyük ağaç gövdelerinin yatay şekilde kesilmesi sonucu elde edilen büyük plakalardan mobilyalar üretiliyor. Ham ahşap mobilya boyama işleminden geçmiyor, aksine en büyük özelliklerinden bir tanesi ağacın doğal görünümünü sunması ve ağaç gövdesinin damarlı görünümünü ortaya çıkarması. Bu sayede ahşap mobilya dekorasyon içerisinde çok daha sıcak bir hava yaratıyor.

Masif Ahşap Mobilya

Masif ahşap mobilya son dönemlerde dekorasyon dergilerinde adından çok sık bahsedilen bir ürün. Masif ahşap mobilya üretimi son yılların modası haline geldi ve doğal ağaç malzemelerden çok az işlem görerek üretilen mobilyalar anlamına geliyor. Sizde evlerinizde masif ahşap mobilya modellerinden bir tanesine yer vermek istiyorsanız, sizler için hazırlamış oluğumuz galeriyi inceleyebilirsiniz.

Ahşap Mobilya Temizliği

* Ahşap temizliği için öncelikle ahşap mobilyaların üzerini yumuşak bir bezle çok iyi şekilde temizliyoruz ve tozunu alıyoruz. Ardından tozdan arındırılmış olan ahşap yüzeylerimizi doğal ahşap temizleyiciler kullanarak güzelce siliyoruz ve temizliyoruz.

* Ahşap yüzeylerin temizliğinde genellikle kimyasal temizleyiciler kullanılıyor ancak bu gibi içeriğinde ağır metaller içeren kimyasal temizleyiciler ahşabın görünümünü etkileyerek cilasını alabiliyor. Bu nedenle ahşap mobilya temizliği en iyi şekilde ahşap temizleyiciler ile yapılabilmekte. 

 

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir