Evde Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Evde tercih edeceğimiz aydınlatma seçeneklerinin farklılıkları ile bambaşka dekorasyon tarzları oluşturabiliriz. Aydınlatma ile sağlayacağımız ufak değişiklikler sayesinde dekorasyonda fark yaratabilmek mümkün. Evlerin her bölgesi için aydınlatma ihtiyaçları farklıdır ve farklı aydınlatma seçenekleri uygulamak gerekmektedir. Ne kadar iyi bir dekorasyon stili oluşturursanız oluşturun seçeceğiniz aydınlatma seçenekleri yanlış olacak olursa tüm dekorasyonun havası kaçacaktır. 

Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı?

* Genellikle odalarınızda birden çok aydınlatma seçeneği kullanacaksanız özellikle genel bir aydınlatmanın olması ve diğer yan aydınlatma seçenekleri ile ışık oyunlarının sağlanması çok daha hoş bir görünüm kazandıracaktır. Örneğin loş ışık veren bir avize ve onu tamamlayan abajur ve lambaderler kullanılabilir. Salonlarda tek tip güçlü aydınlatmaların kullanılması ortamın havasını kaçıracaktır.

* Evin her bölgesinde farklı aydınlatma ihtiyaçlarının olduğunu unutmayın, mutfak aydınlatmaları sürekli içerisinde yemek pişirilmesi gibi işlerin yapılacağı için daha güçlü ve kuvvetli olmalıdır. Yatak odası aydınlatmalarında ise uykulu olacağınızı ve gözlerinizin rahatsız olmaması için daha loş ışıkları tercih etmelisiniz. Uygun aydınlatma nasıl olmalıdır dediğimizde dekorasyon açısından en önemli noktalardan biri olan salonları unutmamak gerekiyor, salon bölgesinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi birden fazla aydınlatma seçeneği ile ışık oyunları yaparak çok daha etkili sonuçlar elde edebiliriz.

ev-aydinlatma-dekorasyonu

* Bunun dışında uygun aydınlatma nasıl olmalıdır kısaca bahsetmek gerekirse, evde ihtiyacın belirlenmesi ve hangi ihtiyaca göre ne kadar güçlü aydınlatmaların seçilmesi gerektiği belirlenmelidir. Bu sayede beklentilerinizi karşılamış olacaksınız.

* Işığın seviyesini istediğiniz zaman değiştirmek istiyorsanız özellikle aydınlatma dekorasyonu içerisinde çok favori bir hale gelen dimmer anahtarları tercih edebilirsiniz. Dimmer anahtarlar ışığın seviyesini dilediğiniz şekilde yükselterek alçaltmanıza yardımcı olan düğmelerdir. Bu sayede anlık ihtiyaçlarınızı karşılayacak ışık oyunlarını belirleyebilirsiniz. Özellikle romantik aydınlatma seçenekleri için dimmer anahtarlar tercih edilmelidir.

ev-aydinlatma-fikirleri

* Bunun dışında ekonomik aydınlatma seçenekleri tercih etmek istiyorsunuz ancak ekonomik aydınlatma ve florasanların beyaz rengi hoşunuza gitmiyor ise, artık sarı renkli tasarruflu ampuller olduğunu unutmamanız gerekiyor tercih edebilirsiniz.

salon-aydinlatma

* Salonda kullanacağınız aydınlatma seçenekleri için özellikle yemek takımı bölümüne daha net ışık sağlayan aydınlatma seçenekleri tercih etmelisiniz. Yemek yenen bir ortam olduğu için gözü yormayacak bir aydınlatma seçeneği tercih etmeniz yerinde olacaktır.

evde-aydinlatma-nasil-olmali

ev-aydinlatma-onerileri

aydinlatma-onerileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir