Evde Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?

Haşere İlaçlama Nedir?

Böcekler bir çoğumuzun korkulu rüyasıdır, bu nedenle bulunduğumuz ortamlarda böceklerin barınmasını, yuvalamasını ve çoğalmasını istemeyiz. Buna bağlı olarak evlerimizde böceklerle karşılaştığımız anda böcek ilaçlama yöntemleri üzerine araştırmalara başlarız, makalemizin devamında size sunacağımız evde böcek ilacı yapımı teknikleri ile kolaylıkla haşerelerden kurtulabilirsiniz. Bunun dışında sizler için evde böcek ilaçlama yaparken dikkat etmemiz gereken püf noktaları hakkında küçük bir araştırma yaptık. Özellikle evlerimizde bulunan her haşere tipine göre farklı bir ilacı, evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla uygulayabiliriz.

evde-hasere-ilaclama-yontemleri

Evde Böcek İlacı Nasıl Yapılır?

Fare İlaçlama Nedir? Nasıl Yapılır?

* Evimizde fare gibi en tehlikeli haşerelerden biri bulunuyorsa öncelikle evlerimizi bir güzel elden geçirmeliyiz ve farenin eve girebileceği tüm delik veya çatlakları kapatmalıyız. Ardından aşağıda size vereceğimiz reçete ile farelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Fare İlacı Yapımı:

Fareleri ortadan kaldırmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi un ve alçı karışımı ile hazırlanan ilaçtır. Un, su ve alçı karıştırılır ve fareler için ufak toplar halinde evin çeşitli köşelerine yerleştirilir. Bu karışımı yiyen farelerin midelerinde donan alçı çok kısa süre içerisinde farelerin ölmesine neden olur.

evde-bocek-ilaclama

Evde Karafatma İlaçlama Nasıl Yapılır?

Karafatmalar neleri sevmezler?

* Karafatmalar genellikle evlerde en yaygın görülen böceklerdir ve evinizde bulunan tüm gıda malzemelerinin artıklarıyla beslenebilirler. Ancak karafatmaların bazı kokulara karşı hassasiyetleri bulunur ve bu kokular ile karşılaştıkları ortamları terk ederler.

* Karafatmaların sevmediği maddeler ; defne yaprağı, okaliptus, nane ve sarımsaktır. Bu malzemeleri karafatmaların dolaştıkları alanlara yayacak olursanız kısa sürede karafatmaların evinizden uzaklaşacağını göreceksiniz.

Evde Karafatma İlacı Yapımı

* Bunun için haşlanmış ve ezilmiş patatesler ile boraks ve yumurta sarısı çok iyi şekilde karıştırılmalı, ardından hazırlamış olduğumuz bu karışımı ufak parçalara ayırarak evlerimizde karafatmaların gezdiği bölgelere yerleştiriyoruz. Karafatmalar içerisinde besin maddeleri bulunan tüm maddeleri tükettikleri için, bunu tüketen kısa süre sonra ölecektir.

Evdeki Bitkileri Böceklerden Korumak

* Evlerimizde yetiştirdiğimiz bazı bitkilerde dönemsel olarak böceklenmeler veya sineklenmeler olabilir. Ayrıca sebebini bilmediğimiz halde cansızlaşan çiçeklerimiz üzerinde gözle göremediğimiz böcekler bulunuyor olabilir.

* Bunun önüne geçebilmek için 1 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı arapsabunu ilave edin ve çok iyi şekilde karıştırarak köpürtün. Daha sonra bu karışımı bir fısfıs ile çiçeklerin yapraklarına sıkın. Kısa sürede gözle görünen veya görünmeyen tüm böcekler yok olacak ve çiçekleriniz rahatlayacaktır.

Evde Böcek İlaçlama Ne Zaman Yapılır?

Böcekler genellikle yaz aylarında yumurtadan çıkar ve evde yayılarak büyümeye başlarlar, bu nedenle böcek ilaçlaması için en doğru zaman ilkbahar olarak belirlenmektedir. Bu sayede böcekler yumurtalarından çıkarak çoğalmadan önce yok edilmiş olur.

evde-bocek-ilaclama-nasil-yapilir

Evde İlaçlama Nasıl Yapılır?

İlaçlama Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde böcek ilaçlama yöntemleri uygulayabilmek için öncelikle evde bulunan haşere ve böcek tipini belirlemeliyiz ve bu böceklere uygun şekilde ilaçlama yöntemleri uygulamalıyız.

* Bunun dışında özellikle mutfak bölgelerinde yemek artıkları ve ekmek kırıntıları gibi besinlerin açıkta bulundurulmaması gerekmektedir. Buna ek olarak böcekler nemli ve rutubetli alanları çok severler. Evlerimizde rutubeti önlemeli ve nemli alanların oluşmasına engel olmalıyız, bu sayede böcekler için elverişli olan ortamlar ortadan kalkacaktır.

* İnsanlara zarar verebilecek böceklerin ilaçlaması sırasında bazı durumlarda çok etkili ilaçlar kullanılabileceği için evde yaşayan insanların evden uzaklaşmaları istenebilmektedir.

Evde böcek ilaçlama yapımı sırasında öncelikle böceklerin saklanabileceği çatlaklar, duvar ile zeminin birleştiği noktalar ve eşyaların alt kısımlar ile araları çok iyi derecede ilaçlanmalıdır.

* İlaçlama sırasında evde yaşayan çocukların kesinlikle evden uzaklaştırılması gerekmektedir, özellikle zemine uygulanan ilaçlar çocukların erişebildiği noktalarda olduğu için çocuklar için tehlike oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir