Evde Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Pek çok farklı nedene bağlı olarak evlerimizde hamam böcekleri ile karşı karşıya kalmamız mümkün, buna bağlı olarak hamam böceklerine karşı sizin için hazırladığımız pek çok formül de mevcut. Bu nedenle panik yapmanıza gerek yok sadece yazımızı dikkatli bir şekilde okuyun ve hamam böceklerinin evinizden sonsuza kadar uzak durmasını sağlayın. Son dönemlerde evde hamam böceği gördüm şeklinde çok fazla mesaj aldık ve bu durum bizi bu yazıyı yazmaya sürükledi. Sizde evde hamam böceği var diyorsanız, kesinlikle uyguladığımız yöntemleri denemelisiniz.

Öncelikle evde hamam böceği nasıl oluşur? sorusu ile başlayarak soru cevap şeklinde yazımıza devam edelim.

Mutfakta Hamam Böceği Neden Olur?

Mutfaklar hamam böceklerinin en sevdiği alanlardır, buralarda onların beklentisini karşılayacak oranda sıcaklık, nem, yemek kırıntıları ve fayans aralıkları ve pervazlarda yuva yapabilecekleri çatlaklar bulunmaktadır. Bu nedenle mutfaklar hamam böceklerinin evlerimizdeki kalesi diyebiliriz.

evde-hamam-bocegi-ilaclama

Hamam Böceği Nereden ve Nasıl Gelir?

* Hamam böceklerinin bir ortamda barınmaları için istedikleri ilk imkan sıcaklıktır, ardından nemli bir ortam olmasını isterler ve buna ek olarak gıda kırıntılarının olması onların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için istedikleri en önemli faktördür.

* Bu ortamı evlerimizde genellikle mutfaklarda bulabilirler, bunun dışında gıda maddesi olmasa bile sıcaklık ve nem açısından banyolarda hamam böcekleri için vazgeçilmez ortamlardır.

* Genellikle evlerde pervaz içleri ve çatlaklar ile deliklere yuva yapan hamam böcekleri yaz aylarında daha çabuk çoğalır ve çok hızlı çoğaldıkları için kolayca evin tamamını sararlar.

Hamam böcekleri nasıl oluşur? sorusunun cevabı ise özellikle çok katlı binalarda bir daireye her hangi bir yerden gelen hamam böceğinin çok hızlı bir şekilde çoğalması ve yumurtalarını her noktaya bırakması üzerine çoğalma gerçekleşir. Zamanla kendileri için elverişli olan diğer dairelere geçerler ve tam anlamıyla hamam böceklerinin evden temizlenmesi için yuvalarının bulunarak yok edilmesi gerekmektedir. Bunun için banyo ve mutfaklarda oluşan çatlak ve delikleri ilaçlamanızı önermekteyiz. Genellikle hamam böcekleri bu gibi noktalara yumurtalarını bırakarak yuva kurarlar.  Evde hamam böceği temizliği yapmak için öncelikle bu alanlara yönelerek temizliğe başlamak en etkili çözümdür.

evde-hamambocegi-ilaclama

Evde Hamam Böceği İlacı Yapımı

Evde Hamam Böceği İlacı Hazırlama:

* Öncelikle eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz 1 ölçek yani 1 tam paket borik asit alarak işe başlıyoruz. Ardından 2 adet patatesimizi çok iyi şekilde haşlıyoruz ve iyice püre haline getirdikten sonra 2 çorba kaşığı kadar tuz ile karıştırıyoruz.

* Son olarak patates püresi ve tuzun içerisine 1 paket borik asit ilave ederek aynı şekilde çok iyi karıştırıyoruz. (Borik asit zehirli bir maddedir ve bu nedenle gıda malzemeleri yaptığınız kaplarda karışımı hazırlamamanız gerekiyor.)

* Elde ettiğimiz hamurumsu karışımdan parçalar koparıyoruz ve hamam böceklerinin gezdiği bölgelere ufak parçalar halinde serpiştiriyoruz. Genellikle mutfak ve banyolarda bulunan çatlaklar ile pervaz dipleri, dolap yanları hamam böceklerinin etkili kullandığı mekanlardır.

* Bu karışımı hamam böcekleri büyük bir iştahla tüketecek ve en kısa süre içinde yok olarak evlerinizdeki nesilleri tükenecektir.

Not: Evde hamam böceği ilaçlama işlemi sırasında hazırlayacağınız karışım zehirlidir ve bu karışımı evde bulunan çocuklarınızın olmadığı zamanlarda uygulamanız gerekmektedir. Bunun dışında işe yaramayacak olursa ve böcekler evlerinizde gezmeye ve çoğalmaya devam edecek olursa kesinlikle profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım alarak evlerinizi dip bucak ilaçlatmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir