Evde Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Evde pire ilaçlama yapımı için öncelikle evlerimizde hangi pire türünün barındığını bilmemiz gerekiyor, ancak ev tipi pireler genellikle toz pireleri şeklinde görülmektedir. Toz pireleri evlerimizde ulaşamadığımız noktalarda biriken tozların içerisinde oluşan pirelerdir ve genellikle evin çok iyi temizlenmesi sonucunda yok olurlar.

Evde pire ilaçlama yöntemleri hakkında sizler için aşağıda bitkisel çözümler hazırladık, hazırlayacağınız bu bitkisel çözümleri evlerinizde bulunan pirelerin yuva yapabileceğine inandığınız çatlaklar, kapı arkaları, pervazların iç kısımları, mobilyaların araları ve cam çerçeve içlerine uyguladığınızda kısa sürede pirelerden kurtulacaksınız.

Evde Pire Olma Nedenleri

* Evlerimizde kedi köpek gibi evcil hayvanlar besliyorsak bu hayvanların belirli mevsimlerde pireleri toplaması mümkündür. Özellikle yaz aylarında evcil hayvanlarımızın uzun tüylerini traş ettirmeliyiz, bu etkili bir çözümdür.

* Bunun dışında pireler toz nedeniyle oluşan canlılardır ve evimizde dip bucak biriken toz birikintileri zamanla pire oluşumuna neden olmaktadır.

* Son olarak evinize dışarıdan gelen pek çok yabancı madde veya misafir ile gelebilecek olan pireler çok kolay çoğalır ve evin her yerinde karşımıza çıkabilir.

pire-ilaclama-yollari

Evde Pire İlaçlama Yöntemleri

Evde pirelerden kurtulma yolları arasında en önemlisi evde temizliğin çok iyi yapılmasıdır. Öncelikle güçlü bir elektrik süpürgesi ile evinizi dip bucak çok iyi şekilde süpürmelisiniz. Özellikle eşyaların çekilerek altlarının süpürülmesi çok büyük önem taşımaktadır.

* Evinizi süpürdükten sonra süpürgenizin haznesini evin dışında bir noktada temizleyin ve evinizden uzak bir yerde çöp konteynırlarına atın, aksi halde pireler süpürgenin içinden kolaylıkla eve geri dönecektir.

* Evinizde kedi, köpek gibi evcil hayvanlar bulunuyorsa bu hayvanların yattığı ve bulunduğu noktaları çok iyi şekilde temizleyerek pirelerin oluşmasını önleyin. Sizin, çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın tenefüs etmesini önlediğiniz sürece çamaşır suyu çok iyi bir pire ilacıdır. Çamaşır suyu ile evinizde oluşan pire ve tüm haşerelere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca evinizde bulunan evcil hayvanlarınızı edineceğiniz pire ilaçları ve pire şampuanlarıyla yıkayarak pirelerin hayvanların derilerinde yaşamasını engelleyin.

Pireleri temizleme yolları arasında aşağıda size vereceğimiz kimyasal ilaç önerilerinin yanı sıra evinizde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerde bulunmaktadır.

pirelerden-korunma-yollari

Evde Pire İlacı Yapımı

Pire İçin Bitkisel İlaç Yapımı

Pirelerin evde barınmasını engellemek üzere pek çok farklı doğal yol bulunmaktadır. Sizler için doğal pire temizleme yolları ve yöntemlerini inceledik.

* Karbonat ile yemeklik tuz karıştırılarak bir karışım oluşturuyoruz ve bu karışımı pirelerin barınabileceği çatlak ve köşelere serpiştiriyoruz. Kısa sürede pirelerin yok olduğunu göreceksiniz. Hazırlanan tozu süpürge ile çekip hazneyi evden uzak bir noktaya atın.

* Evlerde bulunan kedi köpekleri misvak yapı ve limonlu tonik ile yıkayacak olursanız pireler derilerinden ayrılacaktır.

* Bunun dışında sarımsakları havanda döverek çıkan suyu pirelerin barındığı noktalara dökebilirsiniz, ancak bu yöntem evde sarımsak kokusuna yol açar ve zaten pireyi uzaklaştıranda sarımsağın yoğun kokusudur. Sarımsak yerine lavanta serpiştirirseniz hemen hemen aynı etkilere ulaşabilirsiniz.

* Son olarak çamaşır ve halı yıkarken okaliptüs yağını makinelerinizin haznesine ve halı yıkarken yıkama suyuna ilave ederseniz çok etkili sonuç alacaksınız. 

evde-pire-ilaclama

Pireler İçin Etkili İlaç

Evlerimizde oluşan pirelerden kurtulmak için uygulayacağımız doğal yöntemler işe yaramayacak olursa pireler için kimyasal ilaçları kullanmak zorunda kalabiliriz. Sizler için piyasada bulabileceğiniz en etkili pire ilacı üzerine araştırmalarda bulunduk.

* Evdeki pirelerden kurtulmak için kullanılan ilaçlar içerisinde araştırmalarımıza göre en çok kullanılan ilaçlardan bir tanesinin Solfac wp 10 olduğunu gördük. Ancak bunu ilaç firmaları ile yapılan iletişimlerimiz sonucu edindiğimiz için bu ilacın garantisini ve çözüm niteliğini bilememekteyiz. Bu nedenle yukarıda yazmış olduğumuz bitkisel çözümler bir işe yaramayacak olursa kalitesine güvendiğiniz bir ilaç firması ile anlaşarak evinizi pirelerden temizletmeniz yerinde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir