Küçük Mutfak Dekorasyonu, Nasıl Dekor Edilmeli?

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Fikirleri – Küçük Mutfak Dekorasyonu

Genellikle ev hanımları günlerinin büyük bir kısmını mutfakta geçirirler ve aileleri için muhteşem yemeklerin yaratıldığı yerdir mutfaklar. Hal böyle olunda mutfağın bir ev için vazgeçilmez bir yeri mevcut. Ancak incelediğimizde son dönemlerde tasarlanan yeni konut projelerinde veya pek çok evde küçük mutfaklar sunulduğunu görmekteyiz. Evlerimize küçük mutfakların yapılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi, evin toplam metrekaresinin çeşitli alanlardan kısılarak salon gibi, evi daha gösterişli ve ihtişamlu olarak sunacak olan alanların genişletilmesinden kaynaklanıyor. Salon çok geniş olan bir evde mutfak, tuvaletler veya çocuk odalarında metrekare olarak ufalmalar görülecektir. Genellikle inşaat firmaları maliyetlerini düşürmek açısından malesef bunu yapıyor.

kucuk mufak dekorasyonu

Dar mutfak dekorasyonu denildiğinde kesinlikle ufak olan mutfağınızı tıklım tıklım doldurmak ve zaten dar olan mutfağı normalden çok daha sıkıcı ve dar bir hale getirmemeniz gerekiyor. Burada asıl amacımız dar mutfak modelleri içerisinde kendimize sofistike ve ferah bir alan yaratabilmek olmalı. Bunun için dar mutfakları büyük göstermek üzerine yapılan pek çok uygulamayı inceledik.

kucuk-mutfaklar

Mutfak modelleri dekorasyon açısından çok çeşitli ve farklı modellerin sunulduğu zengin bir sektördür. Ancak küçük mutfaklar incelendiğinde genellikle hazır olarak üretilmiş olan fabrikasyon modellerin, dar mutfaklar ve yeterli alana sahip olmayan mutfakları daha küçük bir forma kavuşturduğu görülüyor. Bu nedenle ufak bir mutfağa sahipseniz, kendi mutfağınıza uygun olarak özel tasarım mutfak modelleri yaptırmanız daha faydalı olacaktır.

dar-mutfak-dekorasyonu

Küçük Mutfakları Büyük ve Ferah Göstermek İçin Yapılması Gerekenler

* Küçük bir mutfağı geniş gösterebilmenin en kolay yolu renklerle oynamak olacaktır. Bunun için küçük mutfaklarda açık renklerin kullanılması mekanların normalden daha geniş görünmesini sağlar.

dar-mutfak-dekoru

* Bir diğer yöntem ise doğru ayrınlatmaların tercih edilmesidir. Zaten ufak olan bir mutfağın aydınlatması zayıf ve loş bir ışık veriyorsa, küçük mutfağınız olduğundan daha küçük görünecektir. Bu nedenle daha güçlü ampullerin kullanılması yerinde olacaktır. Ayrıca gün ışığını mutfağınızda olabildiğince kullanmalısınız. Bunun için mutfağınızda cam bulunuyorsa koyu renkli perdelerle mutfağınızı karanlık hale getirmeyin ve camların önüne dekoratif süsler koyarak güneş ışınlarının içeri girmesini engellemeyin, bu sayede küçük mutfağınız daha geniş ve ferah bir hale dönüşecektir. Led aydınlatmalar ile mutfağınızda hoş ışık oyunlarıda yaratabilirsiniz.

dar-mutfaklar

* Küçük ve dar mutfak dekorasyonu sırasında saklama dolaplarınızın kullanışlı olması çok önemlidir. Bunun nedenine gelecek olursak, özellikle ortalıkta duran büyük saklama kutuları, kahve kutuları, çay ve benzeri ürünlerin kutuları mutfakta karmaşaya yol açacaktır. Bu tür karmaşıklık ve fazla eşyalar bütünü küçük mutfağınızı olduğundan daha ufak gösterecektir. Bu nedenle saklama dolaplarınız ne kadar kullanışlı olursa, ortalıkta eşyalarınız kalmayacak ve mutfağınızda sade bir şıklık hakim olacaktır.

dar-mutfak-modelleri

* Diğer yandan küçük mutfaklarda eski tip büyük beyaz eşyaların kullanılması yer alanınızın daha çok daralmasına neden olacaktır. Bu nedenle yeni tip kullanışlı ufak ve birbiri ile uyumlu olan ankastre fırın, bulaşık makinası, mikrodalga fırın ve ocakların kullanılması çok daha iyi sonuçlar verecektir.

kucuk-mutfak-dekorasyon-fikirleri

Not: Küçük mutfak dekorasyonu hakkında aklınıza gelen yaratıcı fikirleri veya bizim paylaşmayı unuttuğumuz önerileri bizimle paylaşarak yazıya ilave etmemizi sağlayabilirsiniz.

      kucuk-mutfak-dekorasyon-modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir