Mermer Temizleme Yöntemleri

mermer-temizleme-teknikleri

Mermer ürünler evlerimizde mutfak ve banyolar olmak üzere sürekli su ile temas eden bölgelerde kullanılmaktadır. Bu nedenle üzerinde gözle görülmeyen gözeneklerin bulunması kir ve lekelerin bu bölgelerde toplanarak mermerlerin kirlenmesine neden olmaktadır. Mermer temizliği yapılırken üzerindeki özel kuruyucu cilaların deforme olmaması ve mermer yüzeylerin zarar görmemesi için mermer temizleme ürünleri kullanılması ve mermer temizleme ve parlatma işlemlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir.

Mermer Temizleme Ürünleri

* Sıvı Krem Temizlik Ürünleri

Mermer temizlik ürünleri kullanmış olduğunuz mermerin cinsi ve lekenin yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte özellikle büyük yapı marketlerden aradığınız niteliklere uygun mermere zarar vermeyecek sıvı ve krem mermer temizleme ürünleri seçebilirsiniz. Mermer temizleme kimyasalları satın alırken kesinlikle evde mermeri kendiniz temizleyeceğinizi belirtmelisiniz. Aksi taktirde sadece makina kullanımına uygun olan ve elde uygulayamayacağınız mermer temizleme kimyasalları satın alabilirsiniz.

mermer-temizleme

Temizliğin Ardından Kullanılan Mermer Cilası

* Mermer temizliği tam anlamıyla yapıldıktan sonra mermer yüzeyler istenilen temizliğe ulaştığında, yüzeyin korunması için mermer cilası uygulanması gerekiyor, bu sayede mermerin yüzeyi kirlenme ve lekelenmelere karşı uzun süre korunmuş olacak.

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Aşama: Mermer yüzeyimizin temizlenme aşamasından önce tozlardan çok iyi arındırılmış olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise mermer temizleyici kremleri tozlu yüzeylere uyguladığımızda ovarken toz tanecikleri mermerin yüzeyini çizecektir. Bu nedenle öncelikle elektrikli süpürgemizi kullanarak mermerimizin yüzeyini süpürüyoruz ve tozların çekilmesini sağlıyoruz. Ardından yumuşak nemli bir bez kullanarak mermerimizin yüzeyinin tozunu alıyoruz.

2. Aşama: Mermerimizin kirlilik ve leke durumuna uygun olarak satın almış olduğumuz mermer temizleme ürünümüzü mermerimize yayıyoruz ve yaklaşık olarak 2 dakika kadar bu şekilde bekletiyoruz. (Bazı ürünlerin kullanım talimatlarında daha kısa veya daha uzun süre beklenmesi gerektiği belirtilmişse kullanım talimatına uymalısınız.) Bu sayede mermerin yüzeyinde biriken kir ve lekeler dışa atılacak kusulacaktır.

3. Aşama: Hafif nemli ve yumuşak bir bezimiz ile mermer yüzeyimizi temizliyoruz. Ancak burada dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan bir tanesi çok fazla bastırmadan temizlemek olmalıdır. Çok fazla bastıracak olursak mermerin yüzeyindeki cilayı alabiliriz.

4. Aşama: Mermerimizin yüzeyi lekeli kalmaması için kuru yumuşak bir bez yardımıyla mermer yüzeyimizi çok iyi şekilde kuruluyoruz.

mermer-temizleme-yontemleri

Mermer Temizleme ve Parlatma

Mermer temizliği işlemini yukarıda detaylarıyla anlattık, şimdi ise mermerimizi temizledikten sonra ilk gün olduğu gibi parlak ve yeni görünmesini sağlamak için mermer parlatma işlemi uygulamamız gerekiyor.

* Mermeri cilalama ve parlatma işlemi çok seri bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun için özellikle taş motoru (Uç kısımlarına yumuşak cilalama aparatı bağlanmış olmalı) kullanılması ve cilanın tüm yüzeylere eşit oranda yaklaşık olarak 45 dakika kadar uygulanması gerekmektedir.

Doğal Yollarla Mermer Temizleme Yöntemleri

Evinizde bulunan doğal ürünlerle mermer temizliği yapmanın yollarını araştırdık ve çok yaratıcı ve olumlu sonuçlar veren mermer temizleme yöntemleri olduğunu keşfettik.

Evdeki malzemeleri kullanarak Mermer Lekeleri Nasıl Çıkar birlikte inceleyelim.

Sararan Mermerleri Temizlemek: Öncelikle doğal sabunlarla mermer yüzeyini temizlemelisiniz ve ardından bşr kap içerisinde limon suyu ile bir miktar tuzu karıştırın. Saha sonra bu karışım ile mermer yüzeyini çok bastırmadan silin. Mermerde oluşan sararma lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Yağ Lekesini Mermerden Çıkarmak: Burada çok dikkat etmek şartıyla bir miktar benzin kullanmanız gerekmekte. Bu benzini benzin istasyonlarından almak yerine küçük hobi araçlar satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Küçük tüplerde satılmakta olan benzini aldıktan sonra ateş ve sigaradan uzakta bir noktada yumuşak temiz bir bezle tezgahınızda yap lekesi oluşan bölgeleri silin. İşlem sonrası mermerinizi nemli bezle silin ve benzini temizleyin, ayrıca benzin uyguladığınız bezide çok iyi şekilde durulayın ve benzin etkilerini yok edin.

Mermerde Oluşan Boya Lekelerini Çıkarmak: Mermerde oluşan boya lekelerini kesinlikle tinerle çıkarmayı denemeyin, aksi taktirde mermerin cilasını alabilirsiniz. Mermerdeki boya lekelerini çıkarabilmek için bir miktar çamaşır suyunun içerisine 3 – 4 damla amonyak ilave etmelisiniz. Bu şekilde lekeleri çıkarın ve ardından leke oluşan bölgeyi temiz ıslak bir bezle çok iyi silmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir