Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mutfak aydınlatmaları günün çoğunu yemek yapmakla geçirenler için çok önemli bir detaydır bu nedenle murtfak aydınlatma sistemleri amacına uygun olarak fonksiyonelliği ön planda tutarak seçilmelidir. Gündüzleri gün ışığını rahat alan mutfaklar için genellikle aydınlatma problem değildir ancak bazı evlerde mutfaklar günün her saati güneş almaz ve mutfak ışıklandırma sistemleri kullanılmalıdır.

mutfak-aydinlatmasi

Mutfak Aydınlatmaları Nasıl Olmalı

Mutfak Aydınlatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

* Mutfakta en çok zaman geçirdiğiniz alanı belirlemelisiniz, genellikle bu alan tezgah kısımlarıdır ve hanımların en çok uğraştığı alan bu alandır. Bu nedenle tezgayları aydınlatacak mutfak aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir. Bu sayede tezgahta daha rahat çalışma imkanı bulabilirsiniz. Aynı şekilde mutfak lavaboları içinde aydınlatmanın çok iyi seçilmesi gerekmektedir.

mutfak-aydinlatma-secenekleri

* Bunun dışında özellikle ufak metrekareye sahip olan mutfaklarda koyu renkli mutfak eşyalarının tercih edilmesi mekanın daha ufak ve karanlık görünmesine neden olacaktır. Bu sebeple koyu renkli mutfak dolapları ve eşyaların seçilmesi mutfağı karanlık hale dönüştürür ve daha çok aydınlatma ihtiyacının oluşmasına neden olur. Açık renkli dolaplar ile daha az mutfak ışıklandırma yeterli olacaktır.

* Mutfağınızda yemek yiyorsanız kesinlikle mutfak masalarınızı da çok iyi aydınlatmanız gerekmektedir, özellikle tavana yapışan lambalar yerine sarkıt lambaların kullanılması çok daha iyi sonuçlar verecektir. Yemek masaları için loş ışıklar yerine daha güçlü mutfak ışıklandırma seçeneklerinden faydalanın.

* Bir diğer seçenek ise dolapların içinde fonksiyonel aydınlatmaların kullanılmasıdır. Özellikle ekleyeceğiniz sensorler yardımıyla dolap kapakları açıldığında yanan ve kapandığında sönen lambalar çok işinize yarayacak ve hoş görünecektir.

mutfak-aydinlatma-fikirleri

* Tasarruflu olmadığı için pek tercih edilmiyor ancak mutfak aydınlatmalarında spot ampuller çok iyi sonuçlar vermekte, hem şık hem de zengin bir görünüm sağlamaktadır. Bu etkiyi duvar diplerine saklayarak döşeyebileceğiniz led aydınlatmalar ile de sağlayabilirsiniz. Led şeritler ve led aydınlatma sistemleri spotlar gibi çok enerji çekmez, aksine fazla tasarrufludur.

Yukarıda vermiş olduğumuz mutfak aydınlatması modelleri seçilirken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili püf noktalarımızı inceleyerek ideal mutfak aydınlatma şeklinizi düzenleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir