Retro Oda Dekorasyonu

retro-tarzi-dekorasyon

Retro Tarzı Dekorasyon Nedir?

Retro tarzı eski dönemlerden kalma dekorasyon öğelerini talıyan bir akımdır. Retro tarzı dekorasyon 50’li yıllardan 90’lı yılların başlarına kadar etkilerini göstermekte olan ve eski dönemlerin modern dekorasyon akımı olarak bilinen bir dekorasyon stilidir. Özellikle çarpıcı renklerin bir arada kullanıldığı retro tarzı dekorasyon içerisinde en önemli faktörlerden bir tanesi canlı renklerin tercih edilmesidir.

Retro Tarzı Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evlerinizde bulunan odalardan bir tanesinde retro tarzı dekorasyon stili uygulamak istiyorsanız sizler için bir kaç öneri hazırladık. Bu doğrultuda basit dokunuşlar ile sizde evlerinizin bir odasını retro tarzı ev dekorasyon kurallarına uygun döşeyebilirsiniz.

* Retro tarzı dekorasyon uygularken canlı renkleri kullanmamız gerektiğinden bahsettmiştik. Bu nedenle açık renk bir zemin kaplaması üzerine mavi, yeşil veya canlı renklerde bir duvar boyama seçenekleri tercih edebilirsiniz.

* Canlı renklerde tercih ettiğimiz zemin ve duvar kaplamalarına ek olarak oturma grubu seçiminde krem rengi veya açık renk koltuk ve oturma grupları tercih etmelisiniz. Buna ek olarak seçeceğiniz sehpaha veya zigor takımlarını 80’li yıllardan esinlenerek seçmek retro ev dekorasyonu için çok ince ve hoş bir detay olacaktır.

* Ayrıca canlı duvar renkleri ve açık renklerde koltuklar seçmeliyiz demiştik, oturma gruplarımızın üzerine canlı renklerde yastıklar tercih edersek çok başarılı görünecektir. Bunun dışında büyük duvar saatleri de retro ev dekorasyonu içerisinde kullanılan detaylardandır, tercih edebilirsiniz.

* Bu dekorasyon stili içerisinde aydınlatma seçenekleri de çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle canlı renklerde kullanılacak klasik modern tarz abajurlar bu dekorasyon tarzı ile çok uyumlu ve hoş bir görsellik sunmaktadır. Ayrıca duvarlarınızda açık renklerde tablolar kullanabilirsiniz, tabiki duvarlarınızın canlı renklerde olmasını unutmayın, ayrıca tablo konusunda dönemin tablo seçeneklerinden tercih ederseniz daha uyumlu olacaktır.

* Son olarak 80’li yıllara uygun olarak puanlı ayak uzatma pufları ile çizgili desenli koltuklar tercih edebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz örnekler içerisinden kendi tarzınız ve olmasını istediğiniz retro oda dekorasyonu tarzını uygulayabilirsiniz.

retro-tarzi-ev-dekorasyonu

Not: Retro tarzı dekorasyon düzenlemelerinde dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan bir tanesi tavan ce zemin renginin açık olması ve buna karşılık duvar renklerinin ise canlı renklerden tercih edilmesidir. Bunun dışında tercih edeceğiniz detaylarda yukarıda yer alan maddelerden esinlenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir