Retro Oturma Odası Dekorasyonu

Retro dekorasyon tarzı son dönemlerde en revaçta olan akımlardan bir tanesi olarak dikkatleri çekiyor. Özellikle 1950’li yıllardan 1975’li yıllara kadar evlerin neredeyse tamamında uygulanan bu klasik modern tarzın, günümüz evlerine uyarlanması olarak adlandırılan bir dekorasyon akımıdır.

Sizlerle birlikte retro oturma odası dekorasyonu oluşturma konusunda püf noktalarını birlikte inceleyelim.

Retro Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

* Retro dekorasyon içerisinde tercih edilen en önemli renkleri inceleyerek yazımıza başlayalım. Buna göre klask modern mobilyalar tercih edildiğinde özellikle mor, kızmızı, portakal, sarı ve mavinin her tonu bu akım için çok uygun olan renklerdir.

* Retro tarzı oturma odası dekorasyonu oluşturmak için ilk olarak zemin kaplamalarını düzenleyerek işe koyulalım. Eğer bulabiliyorsanız ve maddi yönden sıkıntınız bulunmuyor ise zemini eski karolarla kaplatabilitsiniz. Buna ek olarak zemini beyaz taş veya parke kaplama olarak düzenleyebilirsiniz, çok uygun olacaktır.

* Retro oturma odası dekoru için ikinci ve bir diğer önemli unsur ise duvar kaplamalarıdır. Duvar kağıdı kullanılması çok yerinde olacaktır, özellikle yeşil beyaz ve mavi beyaz duvar kaplamaları retro oturma odası dekorasyonu için en doğru tercih olacaktır.

* Perde seçiminde ise sade tonlarda desensiz beyaz veya bej tonlarında tül perdeler tercih edebilirsiniz.

* Oturma grubu tercihinde ise yeşil, mavi, bej veya portakal renklerinde oturma grupları tercih edebilirsiniz. Dekorasyonu tamamlamak için oturma gruplarının üzerine puanlı ve renkli kırlentler ekleyerek retro oturma odası dekoru için tamamlayıcı dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz.

* Aksesuar seçiminde ise tercih edebileceğiniz eski moda sehpa modelleri ve duvarlar için seçilebilecek olan büyük klasik saatler gibi aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Sehpa seçiminde ufak biraraçtırma ile antikacılar veya retro mobilya takımları üreten firmalar ile iletişime geçerek oturma odanız için en doğru seçimi siz gerçekleştirmelisiniz.

* Son olarak duvarlarınız için dekorasyonun ana renklerini baz alarak tercih edeceğiniz çerçevelere sahip klasik tablolar ve retro tablolar tercih ederseniz uyumlu olacaktır. Aydınlatma seçeneklerinde ise, renkli abajur, lambader, aplik ve avizelerin tercih edilmesi retro tarzı oturma odası için çok uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir