Teraryum Nedir? Nasıl Yapılır? Teraryum Modası

Küçükken hepimizin renkli minik balıkları beslediği ufak akvaryumları vardır. Genellikle o balıklar talihsiz şekilde çok fazla yaşamazlar ve arkalarında büyük üzüntüler bırakarak aramızdan ayrılırlar. Evlerimizde ufak bir yer kaplamış olsalar bile aileden kabul edildikleri için üzüntüsü de büyük olur. Bu konuları neden işlediğimizi merak etmeye başlamışsınızdır, amacımız son dönemin en moda canlı ev aksesuarlarından biri olan teraryum yapımı üstelik minik balıklar için kullanılan cam kapların içerisinde kolaylıkla oluşturulabiliyor.

Peki nedir teraryum ve nasıl yapılır bunu sizler için çok detaylı bir inceleme sonucunda değerlendirdik, birlikte inceleyelim.

teraryum nedir

teraryum yapımı

Teraryum Nedir?

Teraryum latincede toprak ve akvaryum kelimelerinin birleştirilmesi sonucu oluşturulmuş olan anlamlı bir isim. Özellikle içerisinde canlı bir yaşam alanının bulunuyor olması teraryumları çok daha anlamlı bir hale getiriyor. En basit anlamıyla teraryum nedir dersek, basit bir ekosistemi evimizde minik bir akvaryum içerisinde oluşturmak olarak açıklanabiliyor.

Doğada ekosistem incelendiğinde tamamı ile doğal olarak gerçekleşen bir döngü mevcut, ancak evlerimizde oluşturduğumuz teraryumlar içerisinde bu doğal döngünün taklidini biz kendimiz sağlamak zorundayız. Doğada düzenli yağan yağmurlar ve doğal hava hareketlerinin minik bir sistemde uygulanması çok önemli.

Bu yönleriyle teraryum yapımı incelendiğinde, içerisinde yer alan doğal çakıllar, nem oranları ve yağmurlarıyla birlikte teraryumlar sadece bir dekorasyon ürünü değil aynı zamanda yaşayan bir ev elemanı olarak dikkati çekiyor.

teratyum2

Teraryum Bitkileri Nelerdir?

Teraryum yapımında kullanılan bitkiler genellikle mistik bitkilerden oluşuyor, bu bitkiler evlerimizde saksılar içerisinde yetiştirdiğimiz bitkilerden farklı olarak daha puslu ve nemli ortamlarda ve ormanlarda ağaçların hemen diplerinde, gölgesinde yetişen bitkilerden oluşuyor. Teraryum bitkilerinin ortak özelliklerinden bir tanesi de nemli ortamları seviyor olmaları olarak biliniyor. Bu sebeple teraryuma uygun olan bitkileri çok iyi bilmekte fayda var, aksi halde çiçeklerin uygun olmayan ortamlarda solmaları söz konusu olacaktır.

Evde teraryum yapımı için izlenecek en basit ve kolay yollardan bir tanesi, evinize yakın olan ağaçlık alanlarda nemli bölgeleri belirlemeniz ve buralarda yetişen yabani otlar ve bitkileri akarak kendi teraryumunuzu oluşturmanız olacaktır, ancak belirttiğimiz gibi sadece nemli ortamlarda yetişebilen bitkiler teraryumlar için uygun ve elverişli olacaktır.

Bunun dışında pek çok büyük yapı market veya çiçek botanik ürünler satan seralara uğrayacak olursanız sizin için incelediğimiz aşağıdaki teraryum bitkilerini isteyiniz.

teraryum-yapimi-asamalari

Teraryumda Yetişen Bitkiler

* Cyperus Alternifolius (Japon şemsiyeside denilmektedir.)

* Caladium Bicolor

* Acanthaceae

* Dracaena Sanderiana

* Soleirolia (Arapsaçı Bitkisi)

* Ficus Pumila

* Pilea

* Selaginella

* Peperomia

Not: Yukarıda belirttiğimiz çiçekleri almak üzere mağazaları ziyaret ettiğinizde teraryum yapımında kullanacağınızı özellikle belirtmeniz gerekmektedir. Teraryum bitkileriminyatür yapıda olmalıdır ve minyatür olmayan nemli ortamları sevmeyen bitki türlerini alacak olursanız, teraryumunuz özelliğini kaybedecektir.

Teraryum Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Teraryum Bitkileri: Yukarıda belirtmiş olduğumuz bitkilerden göz zevkinize en çok uyan bitki veya bitkileri seçerek tercih edebilirsiniz.

Yağmur Etkisi Yaratmak İçin Fısfıs: Tüm marketlerden veya seralardan kolaylıkla elde edebileceğiniz ufak fısfıs tabancaları sayesinde bitkilerinize yapay yağmur yağdırabileceksiniz.

Kömür Kırıntısı (Aktif Karbon): Bu malzemeyi tüm balık aksesuarları satan mağazalardan temin edebileceğiniz gibi, aynı zamanda mangal kömürünü toz haline getirerek de oluşturabilirsiniz.

Kömür Kırıntısı Ne İşe Yarayacak: Kömür kırıntısı teraryum içerisinde yer alan küf e bakterileri yok ettiği gibi havasını da temizleyecektir.

Torf: Bu konuda bitkilerinizi alacağınız merkezlerde bulunan uzmanlardan yardım almanız gerekmektedir. Torf toprağı zenginleştirmek için gübre görevi gören bir malzemedir. Ancak her bitki için farklı bir torf çeşidi kullanılacağı için bir bitki uzmanından yardım almak en doğru sonucu almak açısından önemlidir.

Sghagnum: (Orkidelerde Kullanılan ağaç kabuğu) Bu malzeme genellikle orkidelerin dibinde kullanılır ve teraryum içerisinde suyu tutma ve nemli ortamı yaratma görevi görererk süzgeç işlevi için kullanılır. Teraryum içerisinde olmazsa olmaz malzemelerden biridir. Bu malzeme içerisinde bol miktarda suyu tutar ve barındırır, bunun yanı sıra bitkinin köklerinin güneşi kolay akması için etkilidir.

Çakıl Taşları: Burada çakıl taşları da teraryum içerisinde olmazsa olmaz malzemelerden bir diğeridir. Doğal drenaj sistemini sağlar ve sulama yaparken çok önemli faktörlerden bir tanesidir. 

Teraryuma Müdahale Edebilmek İçin Ufak bir Maşa Veya Bir Cımbız: Bazı teraryumların ağız kısımları çok dar olabiliyor, bu nedenle buralara el ile müdahale pek mümkün olmayacağı için ince bir maşa veya uzun bir cımbızdan yardım alabilirsiniz.

Teraryum Yapımı

Evde Teraryum Yapımı

Teraryum yapmak üzere yukarıda belirtmiş olduğumuz bitki ve malzemeleri edindikten sonra kavanozumuzu çok iyi bir şekilde temizleyerek işe koyuluyoruz. 

* İkinci aşamada çakıl taşlarımız devreye giriyor ve önceden de bahsettiğimiz gibi doğal drenaj görevi görmesi açısından çakıl taşlarımızı kavanozumuzun en alt kısmına güzelce yayıyoruz. Çakıl taşları sulama sistemini düzene sokacağı gibi toprağında daha sağlam tutunmasını sağlayarak temel oluşturuyor.

* Üçüncü aşamada orkidelerde kullanıldığından bahsettiğimiz sphagnum’u yayıyoruz ve onun üzerine de kömür tozu veya çiçekçilerden temin edebileceğimiz aktif karbonu yayıyoruz.

* Son aşama yani dördüncü aşamada ise artık bitkimiz için gerekli ve uygun olan toprağı, torfu yayıyoruz. 

Teraryuma Bitki Nasıl Ekilir?

* Yukarıda teraryum için gerekli olan ekosistemi oluşturduk. Şimdi sıra bitkimizin ekimine geldi. Bu aşamada teraryum içerisinde gözünüze kestirdiğiniz bölgelerde minik oyuklar açarak bitkileri içerisine yerleştirebilirsiniz.

Teraryuma bitki ekimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bitkinin köklerine nazik davranmaktır. Bitki kökleri zedelenmediği sürece bitkiniz sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edecektir.

teraryum-nedir

Teraryum Bakımı Nasıl Olmalı?

* Teraryum çok güzel bir şekilde oluşturuldu ve artık oluşturduğumuz ekosistem içerisinde hayat başladı. Bunun ardından artık bu doğal yaşam alanına aksatmadan bakım uygulamak ve teraryum içerisinde hayatın devamını sağlamak gerekiyor.

* Bitkilerin teraryum kavanozu dışına çıkması demek ekosistemi bırakarak ölmeleri anlamına gelmektedir, bu nedenle çiçek coşturan gibi çiçekleri güçlendirci ilaçlarla çiçeklerinizin olması gerektiğinden daha fazla büyümesini engellemelisiniz. (Bu nedenle torf haricinde asla gübre kullanılamaz.)

Teraryum bakımı sırasında yaklaşık olarak 3 senede 1 kez olmak üzere en üst tabakada bulunan torf katmanının değiştirilmesi önerilmektedir.

Teraryumlar yapısı nedeniyle çok fazla sulandığında köklerinin çürümesi ile karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir teraryum bakımı için az sulamak yerinde olacaktır. Parmağınızla torf yapısına hafifçe baskı uyguladığınızda nemli bir his duyarsanız sulama ihtiyacı yok demektir.

* Teraryumun olması gerektiğinden fazla sulandığını anlayabilmek için ise, camın buhar olup olmadığına bakmak gerekir. teraryumunuzun camı çok fazla buhar yapıyorsa, fazla sulama gerçekleştiriyorsunuz demektir. Fazla sulama durumunda teraryum kapağı açık bırakıldığı taktirde yaklaşık 3 saat içerisinde her şey normale dönecektir, endişelenmeye gerek yok. Her bitkinin sulama ihtiyacı fazla olacağı için sadece torfu parmağınızla kontrol ederek bitkilerinizin suya ihtiyacı olduğunu anlayarak bu aralıklarda bitkilerinizi sulayabilirsiniz.

* Teraryumlar çok fazla güneşi sevmezler ancak asla onları karanlık gölge alanlara hapsetmeyin, özellikle güneşi alan bir odada günün belirli saatleri güneşi almaları ancak genelinde gölgede kalmaları yerinde olacaktır. Bunun yanı sıra teraryum içerisindeki nemli ortamın korunabilmesi için kalorifer gibi çok sıcak alanlardan uzak olmaları gerekmektedir.

* Son olarak teraryumunuzun camını temizlerken kimyasal maddeler kullanmaktan uzak durmalısınız ve düzenli olarak kuruyan yaprakların temizliğini gerçekleştirmeniz hem bitkilerinizin sağlığı hem de göz zevkiniz açısından çok önemlidir.

Yukarıda bir teraryumu sıfırdan yapmak ve bakımını gerçekleştirmek ile ilgili çok detaylı bilgilere yer verdik. Sizlerde evlerinizde teraryum yapımı ile ilgili yazıda çelişkiye düştüğünüz bilgileri yorumlar üzerinden bize danışabilirsiniz. Teraryum bakımı bu kadar kolay ve zevklidir. Size kolay gelsin 🙂

3 Comments
  1. Bilgi paylaşımı için teşekkürler. Bu anlattıklarınız kapalı teraryum modelleri için mi geçerli acaba? Açık cam fanuslar için bu sulama ve ışık alma bilgileriniz geçerli mi?

    • Bu sistemde cam fanus kullanarak veya açık olarak teraryum düzenlemenizi öneriyoruz. Aksi taktirde teraryum bitkileri yeterli oranda güneş alamadıkları kapalı ortamlarda uzun süre yaşayamıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir