Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı

yatak-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-7

Yatak odaları bir ev yapısı içerisinde en çok ihtiyacımız olan alanlardır, uyku ihtiyacını karşıladığımız yakat odalarımızın dekorasyon stilide çok büyük önem taşıyor. Özellikle yatak odası dekorasyonu ne kadar dinamik ve olması gerektiği gibi yapılırsa o kadar dinlendirici ve enerji veren bir dekorasyon ortaya çıkıyor. Yani yatak odaları sadece görsel olarak değil aynı zamanda fonksiyonel olarak da kullanışlı olmalıdır.

Öncelikle yatak odası dekorasyonu içerisinde hangi tarzları benimseyeceğinizi belirlemelisiniz, ardından seçeceğiniz tarzın yatak odanız için ayrılmış olan alan içerisinde nasıl bir yerleşim oluşturacağını belirlemelisiniz. Yatak odanız için uygun mobilya seçimi konusunda sizler için hazırlamış olduğumuz resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı

* Öncelikle yatak odası tkımınızın fonksiyonel olmasına önem vermelisiniz, yatağınız çok rahat ve saklama alanlarınız geniş ve yeterli olmalıdır. Saklama alanı olarak özellikle bazalı yatak modelleri tercih edecek olursanız, daha çok eşyanızı ortadan kaldırmış olursunuz.

* Bunun dışında yatak odalarınızın vazgeçilmez detaylarından bir tanesi yatak başlıklarıdır. Seçeceğiniz dekorasyon stili modern, vintage, country, rustik veya ne tür olursa olsun, buna uygun ve yatak odanızın büyüklüğü ile uyumlu yatak başlıkları seçebilirsiniz.

* Yatak odası dekorsyonu için seçeceğiniz takımı belirlediniz ve odanıza yerleştirdiniz, şimdi sıra geldi yatak örtüsü takımı ve aksesuar seçimine. Seçeceğiniz aksesuarlar ve yatak odası nevresim takımları birbiri ile uyumlu renklerde ve yatak odanızın tarzıyla uyumlu olmalıdır. Aksi halde ruhunuzu daraltan bir dekorasyon yaratmış olursunuz. Yatak odalarınızda çok canlı renkler tercih edecekseniz fazla renk karmaşası olmamasına özen göstermelisiniz, aksi halde göz yorulmalarına neden olabilirsiniz.

* Eğer yatak odanızın gündüz güneş almasını istemiyorsanız güneş geçirmeyen güneşliklerden tercih edebilirsiniz, bu sayede gündüz uyku keyfiniz bozulmamış olur. Ancak siz uyandıktan ve yatak odanızdan çıktıktan sonra kesinlikle yatak odalarınızı havalandırmalı ve güneşlendirmelisiniz. Aksi taktirde biriken toz ve ağırlaşan hava sayesinde istediğiniz gibi dinlenemeyebilirsiniz.

* Yatak odası dekorasyonu hazırlarken özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, eşyalarınızın fonksiyonel olmasıdır. Yatak odalarınız kullanışlı olmalı ve tüm beklentilerinizi fazlasıyla karşılamalı. Özellikle yatak odası takımınızın işlevselliği içerisinde giysilerinize kolayca ulaşabilmeniz gerekiyor, ufak detaylar olan çorap ve çamaşırlarınız elinizin altında olmalı ve sabah uyandığınızda yorulmadan tüm ihtiyacınız olan eşyalara ulaşabilmelisiniz. Yatak odası dekorasyon stilinizi belirlerken eşyalarınızın ortada olmasını planladıysanız raf sistemlerinide kullanabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz ve sizin için özel olan objeleri sergileme fırsatınızda olacaktır.

* Yatak odası dekorasyonu yapılırken önemli detaylardan biri de aydınlatma ürünleridir. Özellikle gece uyandığınızda kolaylıkla açabileceğiniz bir başucu aydınlatmanız olmalı. Bunun dışında odanızda hem loş, hem de güçlü olmak üzere iki farklı seçenek aydınlatma kullanmalısınız. Romantik anlar için veya uykuluyken loş ışığı tercih edebileceğiniz gibi, önemli bir not veya dosyayı incelerken güçlü ışığa ihtiyacınız olabilir.

* Son olarak yatak odalarınızda kullanacağınız tablo, vazo veya diğer dekorasyon objelerinin göz yormayan sade ürünler olmasına özen gösterin. Aksi taktirde yatak odanız bir dinlenme odasından çok göz yoran ve kafa karıştıran bir alana dönüşür. Bu nedenle mümkün olduğu kadar az eşya veya aksesuar ile yatak odanızı şekillendirmeniz de fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir